Dziś jest 18 sierpnia 2019 r.


List Alicji Łukaszewicz

Drogie Koleżanki i Koledzy.

Nazywam się Alicja Łukaszewicz i byłam w Zarządzie Stowarzyszenia przez 3 kadencje (12 lat, do roku 2015).

Dziękuję Przewodniczącej i Zarządowi SDSiZ za umożliwienie mi wypowiedzenia się w ważnej sprawie.

Chciałabym wypowiedzieć się w sprawie OTK.

Osoby niezorientowane pragnę poinformować, że Ogólnopolski Tydzień Kariery nigdy nie był przedsięwzięciem jednoosobowym. Zawsze, od samego początku był prowadzony przez Zarząd Stowarzyszenia.

Nikt nie podważa zasług pomysłodawcy, niemniej jednak cały Zarząd, ponieważ popierał ideę OTK, to w związku z tym wkładał mnóstwo wysiłku zarówno w propagowanie OTK, jak i organizację OTK i ocenę raportów, od pierwszej otwierającej konferencji. Zapisy na ten temat zawarte są w protokołach z posiedzeń Zarządu Stowarzyszenia – określano dokładnie, jakie zadania realizują członkowie Zarządu na rzecz organizacji OTK i oceny raportów z OTK.

Zawsze również na stronie internetowej OTK znajdowała się informacja, że OTK jest inicjatywą Stowarzyszenia i było to podkreślane w ulotkach i na plakatach.

Prawdą jest również to, że

„jednakże ostatecznie główna aktywność zarządu co roku polegała przeważnie na ocenianiu zebranych przeze mnie Waszych raportów”(cytat z listu W.K.).

To jest prawda, ale jest to tak napisane, jakby to było najmniej ważne. Jednakże to właśnie była najważniejsza działalność w ramach OTK i najcięższa praca, jako że ocenić kilkaset raportów, przypisać im odpowiednią punktację a następnie ustalić ranking to robota nie lada! Tylko ktoś, kto nie oceniał raportów, może tak lekko o tym napisać. Trudno też porównywać rozdawanie nagród z ocenianiem raportów. Czarna robota to właśnie ocena raportów, robiłam to ja i 3 koleżanki. Spróbujcie ocenić 100 raportów, to zobaczycie sami. My oceniałyśmy po kilkaset.

Przez 5 lat oceniałam raporty. Była to ze strony mojej i koleżanek z Zarządu praca społeczna, te dziesiątki godzin spędzonych przed komputerem. Podejmując działalność w Zarządzie Stowarzyszenia byliśmy świadomi społecznego charakteru pracy i nigdy nie oczekiwaliśmy żadnej gratyfikacji pieniężnej.

 

Wychodziłam z założenia, że działalność w Zarządzie SDSiZ (3 kadencje czyli 12 lat pracy społecznej) do czegoś mnie zobowiązuje, jeśli zostałam przez Was wybrana, a szczególnie do rzetelności i prawdomówności.

To, że oceniam raporty było dla mnie oczywiste i nigdzie tego nie ogłaszałam, jako nadzwyczajnego wyczynu. Ale teraz uważam, że trzeba podkreślić ciężką pracę Koleżanek i moją – nasz wkład do OTK – czyli większość prac związanych z OTK.

Na podstawie ocen wykonanych przeze mnie i 3 koleżanki przygotowywana była (zwykle przez jedną z nas) ocena zbiorcza i następnie zamieszczana na stronie OTK.

Wiedziałyśmy dokładnie, że jeśli my tego nie zrobimy, to ocena raportów nie będzie wykonana w terminie.

To, że konferencje kończące OTK odbywają się w różnych miejscowościach w Polsce – aby szerzyć ideę poradnictwa zawodowego - to mój pomysł realizowany od początku OTK.

Raport z OTK 2014 również ja napisałam, i to w ostatniej chwili, żeby Stowarzyszenie mogło wystąpić do MEN i MPiPS o patronaty dla OTK 2015. Zarząd Stowarzyszenia wystąpił (nowy Zarząd oczywiście) i Stowarzyszenie takie patronaty otrzymało (patronaty zawsze były dla Stowarzyszenia, nie dla osób prywatnych). W tym momencie nie byłam już członkiem Zarządu, ale ponieważ poprosił mnie o napisanie Raportu z OTK 2014 nowy Zarząd, to robotę tę wykonałam, również społecznie. Nie ujawniałabym tego, gdyby nie okoliczności.

Aktualnie nie jestem w Zarządzie ze względów zdrowotnych, ale w całości popieram działania Przewodniczącej i nowego Zarządu.

Z wyrazami szacunku

Alicja Łukaszewicz

12.12.2015


Pozostałe aktualności

Podsumowanie X Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery

Podsumowanie X Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery "Bądź architektem swojego szczęścia" oraz wręczenie Dyplomów nagrodzonym i wyróżnionym odbędzie się tradycyjnie...

06 lipca 2019czytaj wiecej

XXIX KONFERENCJA SZKOLENIOWA SDSiZ RP ROZPOCZYNAMY ZAPISY

w dniach 27-28 września 2019 r. zapraszamy do Pruszkowa...

03 lipca 2019czytaj wiecej

Kongres Poradnictwa

1 lipca 2019 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się Kongres Poradnictwa z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy...

13 czerwca 2019czytaj wiecej

NAPISZ WIADOMOŚĆ

Dane adresowe
Wszelką korespondencję prosimy kierować na adres mailowy, korespondencyjny, można też się z nami skontaktować telefonicznie.

Siedziba Zarządu Głównego:

ul. Wspólna Droga 10 m 65
04-352 Warszawa

Konto Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP:

ING Bank Śląski 30 1050 1038 1000 0022 8109 4199

Adres do korespondencji:

Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP
00-987 WARSZAWA 4
ul. Targowa 73

Skrytka pocztowa Nr 27

 

newsletterZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA
Strona głównaO nasProjektyKonferencjeSzkoleniaLinkiKontaktOTKOlimpiada
Copyright © 2014 :: Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP
Projekt i realizacja: Webdreamers